Brooklyn Debate League (1/10/20)
Risa ('23): 1st Place, CON

Sharon ('21): 2nd Place, LD
Sakyla & Funnaya ('23): 2nd Place, PF
Bintou Baysmore ('21): 3rd Place, OO

Devante Douglas ('21): 3rd Place, LD

Mariah Wilson ('22): 3rd Place, EXT

Aliyah & Samantha ('23): 3rd Place, PF
 

BQCFL (12/14/19)

Sharon ('21): 3rd Place, LD

Brooklyn Debate League (12/13/19)

Kymani & Yazmin ('23): 2nd Place, PF

Aliyah & Samantha ('23): 4th Place, PF

Sakyla Walker & Tomiloba ('23): 5th Place, PF
 

Brooklyn Debate League (11/8/19)

Kymani & Yazmin ('23): 1st Place, PF

BQCFL (10/12/19)

Amiya ('21): 2nd Place, LD

Brooklyn Debate League (10/11/19)

Amiya ('21): 1st Place, LD

Sharon ('21): 2nd Place, LD

Alexis ('21): 3rd Place, LD

Kymani & Yazmin ('23): 2nd Place, PF

Isaiah & Jerrell ('23): 3rd Place, PF

Xaverian (9/28/19)

Amiya ('21): 2nd Place, LD

Isaiah & Jerrell ('23): 4th Place, PF

Aliyah & Samantha ('23): 5th Place, PF

NSDA National Championship 2019

Sasha (’19): 11th Place Semi-Finalist, Original Oratory

Esmeralda (’19): National Student of the Year Finalist

NCFL Nationals (5/25-5/26/19)

Raani (’20): 9th Place Semi-Finalist, Oratory

Dorien (’19): Participant, LD

Devante (’21): Participant, LD

NIETOC (5/10-5/12/19)

Esmeralda ('19): Participant, Original Oratory

Raani ('20): Quarters, Original Oratory

Sasha ('19): 3rd Place, Original Oratory

Theodore Roosevelt Public Speaking Contest (4/10/19)

Adia (‘19): 1st Place, Won $5000!!

Bintou (‘21): Participant
Esmeralda (‘19): Participant

States (4/5-4/7/19)

Sasha (’19): 1st place, Original Oratory

Raani (’20): 4th place, Original Oratory

Esmeralda (’19): Semi-Finalist, Original Oratory

Bintou (’21): Quarter-Finalist, Declamation

Grands (3/16/19)

Raani (‘20):  1st Place, Original Oratory

Devante ('21): 4th Place, LD

Dorien ('19): 5th Place, LD

Districts (3/2/19)

Esmeralda (‘19): District Student of the Year, Semi-Finalist Oratory

Sasha ('19): 4th, Original Oratory, NSDA Qualifier

Harvard (2/15-2/18/19)

Raani (‘20):  1st Place, Original Oratory

UPenn (2/8-2/10/19)

Raani (‘20): 2nd Place, Oratory

Esmeralda (‘19): Quarter-Finalist, Oratory

Devante (‘21): Double octafinalist, JV LD Debate

Pennsbury (2/1-2/2/19)

Sasha (‘19): 2nd Place, Original Oratory

Fatimata (‘21): Semi-Finalist, Declamation

 

St Francis Prep (2/2/19)

Ana (‘20): 3rd, VX

Chris (‘19): 4th, VLD

Secura (‘19): 4th, VX

Bintou (‘21): 4th, Dec

Dorien (‘19): 5th, VLD

Ridge (1/26/19)

Fatimata (‘21): Semi-Finalist

Sasha (’21): Semi-Finalist

 

Emory (1/24- 1/28/19)

Esmeralda (’19): Finalist for the Melissa Maxcy Wade Social Justice Award

Raani (’20): Semi-Finalist, Original Oratory

St Joe’s (1/19/19)

Bintou (’21): 3rd Place

Brooklyn Debate League (1/11/19)

Adriel (‘22): 2nd, Congress

Mfon (‘20): 3rd, Congress

Williams (‘20): 4th, Congress

Amiya (‘21): 1st, LD

Tristan (‘19): 2nd, LD

Clayton (‘22): 4th, LD

Chris (‘19): 5th, LD

Bintou (‘21): 6th, Dec

Bryan (‘21): 4th Dec

Cindy (‘22): 1st, JVX

Dominic (‘22): 6th, JVOI

Esmeralda (‘19): 1st, OO

Xaverian (12/15/18)

Sharon ('21): 1st, LD

Dorien ('19): 2nd, LD

Chris ('19): 3rd, LD

Sasha ('19): 3rd, Oratory

Esmeralda ('19): 5th, Oratory

Aliyah ('20): 6th, Oratory

Lianza ('19): 6th, Extemp

Secura ('19): 8th, Extemp

Brooklyn Debate League (12/14/18)

Esmeralda ('19): 1st, Oratory

Fatimata ('21): 1st, Declamation

Sharon ('21): 1st, LD

Aniya ('22): 2nd, JVOI

Devante ('21): 2nd, LD

Sasha ('19): 2nd, Oratory

Jeury ('22): 3rd, LD

Joshua ('22): 4th, Congress

Alexis ('21): 4th, LD

Bryan ('21): 5th, Declamation

 

MELS (12/8/18)

Sasha (‘19): 2nd, Oratory

Shadeana (‘22): 2nd, JV Extemp

Devante (‘21): 1st, NLD

Alexis (‘21): 2nd, NLD

Kamryn (‘22): 1st, Novice Congress

Aniya (‘22): 5th, JVOI

Ana (‘20): 7th, Extemp

Javon (‘20): 8th, Congress

Brooklyn Debate League (12/7/18)

Renelle (‘22): 1st Place, JVOI

Devante (‘21): 1st Place, NLD

Sasha (‘19): 2nd Place, Original Oratory

Aniya (‘22): 2nd Place, JVOI

Adriel (‘22): 3rd Place, Congress

 

Princeton (11/30-12/2/18)

Devante Douglas(‘22): Octofinalist, Novice LD

Christal (’21): Top 8th Speaker, Novice LD

Villager (11/17-11/18/18)

Raani (‘20): 2nd, Original Oratory

BQCFL (10/27/18)

Shadeana (‘22): 1st, JV Extemp
Raani (‘20): 3rd, Original Oratory

Brooklyn Debate League (10/26/18)

Christina (‘20): 1st, ILD

Amiya (‘21): 1st, NLD

Kimani (‘22): 3rd, Big Questions

Alyssa (‘20): 1st, Big Questions

Bintou (‘21): 3rd, Dec

Thierry (‘22): 2nd, Dec

Brooklyn Debate League (10/19/18)

Adriel Lewis (‘22): 1st, Congress
Clayton Francois (‘22): 1st, NLD
Sharon Diarra (‘21): 1st, JVLD
Bintou Baysmore (‘21): 1st, Dec
Shadeana Linton (‘22): 1st, JVX
Renelle Williams (‘21): 1st, JVOI
Devante Douglas(‘22): 2nd, NLD
Fatimata Ly (‘21): 2nd, Dec
Mikai Williams (‘22): 3rd, NLD
Zhane Crosby (‘22): 4th, NLD

Berkeley Carroll (9/29/18)

Mfon ('20): 3rd Place, Congress

Brooklyn Debate League (9/28/18)

Fatimata (‘21): 1st Place, Dec
Zhane (‘22): 1st Place, NLD
Alexis (‘22): 1st Place, JVLD
Kimani (‘22): 1st Place, JVX
Aniya (‘22): 1st Place, JVOI
Risa (‘22): 2nd Place, Congress
Devante (‘22): 2nd Place, NLD
Bintou (‘21): 2nd Place, Dec
Mikai (‘22): 3rd Place, NLD
Cindy (‘22): 3rd Place, JVX

Yale (9/14-9/16/18)

Raani('20): Quarter-Finalist, Original Oratory

NSDA (6/16-6/23/18)

Seyi ('18): Quarter-Finalist, Original Oratory

Esmeralda ('19): Participant, Original Oratory

NIETOC (5/12-5/13/18)

Seyi ('18): Octofinalist, Original Oratory

Esmeralda ('19): Octofinalist, Original Oratory

 

States (4/28/18-4/30/18)

Seyi ('18): Semi-Finalist, Original Oratory

Esmeralda ('19): Quarter-Finalist, Original Oratory

Samson ('20): Quarter-Finalist, JV Oral Interpretation

Ana ('20): Quarter-Finalist, JV Extemp

Districts (3/3/18)

Seyi ('18): Qualified for NSDA National Championship 2nd Place, Original Oratory 

Esmeralda ('19): First Alternate for NSDA National Championship  3rd Place, Original Oratory 

Brooklyn Debate League (3/2/18)

Bryan ('21): 1st Place, JV Oral Interpretation

Kayla ('20): 1st Place, Student Congress 

HARVARD (2/17/18-2/19/18)

Seyi ('18):

Octa- Finalist, Program Oral Interpretation 

Octa- Finalist, Original Oratory 

Octa- Finalist, Humorous Interpretation 

UPENN (2/8/18-2/12/18)

Seyi ('18): 1st Place, Original Oratory; 2nd Place, Humorous Interpretation 

St. Francis Prep (2/3/18)

Team Congress: 3rd Place

Team Speech: 3rd Place 

Seyi ('18): 1st Place, Dramatic Performance 

Ana ('20): 1st Place, JV Extemp

Kaya ('20): 7th Place, JV Extemp

Armando ('21): 5th Place, JV OI

Esmeralda ('19): 3rd Place, Original Oratory 

Adia ('19): 4th Place, Original Oratory

Javon ('20): 9th Place, Congress

Saniya ('20): 10th Place, Congress

 

Columbia (1/19/18-1/21/18)

Aliyah ('20): 1st Place, Declamation 

Seyi ('18): Quarter-Finalist, Dramatic Performance 

AFBHS (1/13/18)

Ana ('20): 2nd Place, JV Extemp 

Kaya ('20): 7th Place, JV Extemp

Samson ('20): 4th Place, JV OI

Kayla L ('20): 9th Place, Student Congress 

Brooklyn Debate League (1/12/18)

Alixa('19) & Dorien('19): 1st Place, JV PF

Mfon('20): 2nd Place, Student Congress

 

AFBHS (12/16/17)

Saniya ('20): 3rd Place, Student Congress

Esmeralda ('19): 4th Place, Original Oratory 

Seyi ('18): 4th Place, Dramatic 

Keturah ('19): 4th Place, Oral Interp

Renelle ('21): 5th Place, JV Oral Interp 

Doneida ('19): 6th Place, Oral Interp 

Arianna ('20): 7th Place, JV Oral Interp 

Samson ('20): 8th Place, JV Oral Interp 

Angel ('19): 8th Place, Student Congress

Javon ('20): 11th Place, Student Congress

 

MELS (12/9/17)

Congress Sweepstakes: 1st Place

Javon ('20):1st Place, Student Congress

Raani ('20): 4th Place, Student Congress

Samson ('20): 6th Place, JV OI

Destiny ('20): 8th Place, JV OI

Alixa ('19) and Dorien ('19): 8th Place, JV PF

Saniya ('20): 12th Place, Student Congress

 

Princeton (12/1/17-12/3/17) 

Seyi ('18): Semi-Finalist, Humorous Interpretation 

Esmeralda ('19): Quarter- Finalist, Original Oratory 

 

Mary Louis (12/2/17)

Aliyah ('20): 1st Place, Declamation

Javon ('20): 8th Place, Congress 

 

Villiger (11/18/17-11/19/17)

Seyi ('18): 1st Place, Dramatic Performance 

Aliyah ('20): Semi-Finalist, Declamation

Adia ('19): Quarter-Finalist, Oratory

Esmeralda ('19): Quarter-Finalist, Oratory

 

KELLENBERG (11/10/17)

Esmeralda ('19): 6th Place, Original Oratory 

Aliyah ( '20): Honorable Mention, Declamation

 

XAVERIAN (10/21/17)

Esmeralda ('19): 3rd Place, Original Oratory

Saniya ('20): 11th Place, Student Congress

Overall Congress Sweepstakes: 2nd Place  

Mary Louis (10/7/17)

Esmeralda (’19): 3rd Place, Original Oratory

Doneida (’19): 3rd Place, Varsity Oral Interpretation

Aliyah (’20): 3rd Place, Declamation

Aaliyah (’19) and Veronica (’19): 6th Place, Intermediate Public Forum

Ana (’20): 7th Place, JV Extemp

Javon (’20): 9th Place, Student Congress

 

NCFL Nationals (5/28-5/29/17)

Papo ('17) & Shea ('18): Oct Finalists, Duo

Esther ('17): Original Oratory

 

States (4/28-4/30/17)

Adia ('19): 3rd Place, Impromptu

Papo ('17) & Shea ('18):  Semi-Finalists, Duo

Aliyah ('20): Semi-Finalist, Declamation

Papo ('17): Quarter-Finalist, Original Oratory

 

Sasha (’19): 11th Place Semi-Finalist, Original Oratory

Esmeralda (’19): National Student of the Year Finalist

States (4/5-4/7/19)

Contact: DiCo, Director of AFBHS Speech & Debate

dicolandrea@achievementfirst.org

917.680.9094

© 2023 by ABC After School Programs. Proudly created with Wix.com